sobota, października 20, 2012
Jeden z moich ulubionych filmów to Mine Vaganti, znam go na pamięć. Rzecz dzieje się w Puglii, wiele scen zostało nakręconych w Lecce. Podczas zimowej podróży na południe postanowiliśmy zwiedzić to niezwykłe miasto. Wikipedia podaje, że nazywane jest "Florencją południa", z pewnością ze względu na bogactwo zabytków, ja jednak takiego skojarzenia nie miałam, niemniej zgodzę się z drugim stwierdzeniem, że jest to jedno z najpiękniejszych miast południowych Włoch.
A tu fragment filmu (ostrzegam, że to jedna z końcowych scen), może nie najweselszy, ale pokazuje niektóre miejsca w Lecce uwiecznione też na moich zdjęciach: Mine vaganti Lecce scena finale
A tu fragment filmu (ostrzegam, że to jedna z końcowych scen), może nie najweselszy, ale pokazuje niektóre miejsca w Lecce uwiecznione też na moich zdjęciach: Mine vaganti Lecce scena finale
Puglia styczeń 2012 (z moich notatek)
O mieście tym mówi się, że jest barokową perełką regionu. Po dojechaniu na miejsce - od Polignano to jakieś 100 kilometrów - skierowaliśmy się intuicyjnie na główny plac, a tu niespodzianka, bo znaczną jego część zajmował starożytny amfiteatr, niebywałe!
Obok rosło stare drzewo oliwne rozłupane na pół i otwarte jakby chciało wszystkim pokazać swe wnętrzności. Staliśmy na środku i sprzeczaliśmy się gdzie iść, bo każda uliczka odchodząca w bok zdawała się odsłaniać kolejne niespodzianki.
trochę zagubieni:) |
W końcu udaliśmy się do sklepiku z pamiątkami aby kupić mapę, tam zaczepił nas starszy pan pytając uprzejmie czego szukamy. Po naszych pytaniach zalał nas morzem informacji, wziął do ręki mapę Puglii i doradził wycieczkę wzdłuż wybrzeża aż na sam czubek do Santa Maria di Leuca, potem opowiedział trochę o Lecce, o tym co warto zobaczyć a na koniec spytał czy mamy jakieś plany odnośnie obiadu. Ponieważ przytłoczeni ogromem informacji wyglądaliśmy jak dzieci zagubione we mgle, miły staruszek podał nam adres restauracji i wskazał drogę jak ją znaleźć, na odchodnym zapewnił nas, że zjemy dobrze i tanio a on zarezerwuje nam stolik, bo w szczycie obiadowym ciężko o miejsce. Na koniec życzył nam miłego zwiedzania i zostawił nas znowu samych. Byliśmy zaskoczeni jego zaangażowaniem i życzliwością.
Po krótkim spacerze wąskimi uliczkami Lecce i zwiedzaniu pięknych kościołów, udaliśmy się do wspomnianej wyżej restauracji, miejsce przypominało trochę stołówkę, ceraty na stołach, menu napisane niemal odręcznie, ale przecież takie miejsca kochamy, a co ciekawsze przed wejściem ustawiała się rzeczywiście pokaźna kolejka, jak dobrze, że mieliśmy rezerwację! W karcie królowała ... konina! Byliśmy nieco zmieszani, ale w końcu zamówiliśmy mix regionalnych specjałów i karafkę domowego wina. Znowu mieliśmy szczęście, poza koniną, która mnie osobiście nie zachwyca i wolę obserwować ją żywą na wybiegu, reszta była doskonała, po sutym obiedzie błądziliśmy dalej po wyludnionym o tej porze Lecce i spacerowaliśmy do wieczora póki przenikliwe zimno nas nie pokonało.
O zabytkach pisać nie będę, bo jak już kiedyś mówiłam nie jestem
historykiem sztuki i nie czuję się kompetentna, jednak jeśli zdarzy Wam
się kiedyś trafić na południe Włoch - wstąpcie do Lecce, niezapomniane
wrażenia pozostaną na całe życie, może będziecie je zwiedzać a w głowie będzie Wam grać muzyka z wspomnianego wyżej filmu ... Mine vaganti - Cuore di sabbia...
Spodobał Ci się tekst?
Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:- Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
- Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
- Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.
1 komentarze
Dla mnie konina była super. Delikatna, lekko twarda, smak wytrawny, mega smaczna, ale każdy ma swoje gusta:).
OdpowiedzUsuń